Zakaz sprzedaży e-papierosów w Niemczech

Niemiecki rząd wprowadził zakaz sprzedaży osobom nieletnim elektronicznych papierosów oraz liquidów i elektronicznych fajek wodnych. Młodzież z Niemiec będzie miała więc utrudniony dostęp do swojej nowej rozrywki.

Nie wszystkie płyny do e-papierosów zawierają nikotynę i te właśnie mogły być legalnie kupowane przez młodzież. Rodzice, nauczyciele i lekarze apelowali do niemieckiego rządu, by jednak zakazać także tych produktów. W związku z tym zaostrzono sprzedaż i osoby niepełnoletnie nie mogą już nabyć zarówno elektronicznych urządzeń, jak i liquidów. Ostatnio e-papierosy były bardzo popularną rozrywką wśród niemieckiej młodzieży.

Rząd tłumaczył wprowadzenie zakazu tym, iż para z e-papierosów, choć jest wolna od rakotwórczych substancji obecnych w dymie tytoniowym, to ma zawierać szkodliwe związki powstające z aromatów. Oprócz tego rząd wskazywał na modę na e-papierosy, którą określano jako nową kulturę palenia.

W Niemczech wprowadzono już wcześniej także zakaz używania elektronicznych papierosów w miejscach publicznych oraz w środkach transportu zbiorowego. W Polsce również opracowywana jest ustawa zakazująca sprzedaży e-papierosów młodzieży poniżej 18-tego roku życia – aktualnie na etapie projektu przygotowywanego przez Ministerstwo Zdrowia. Na chwilę obecną sprzdawanie lub odmówienie sprzedaży e-papierosów nieletnim zależy jedynie od decyzji sprzedawcy.