Wapowanie może wydłużyć życie… palacza

Jedno z najnowszych badań poświęconych chorobom nowotworowym będącym konsekwencją długotrwałego palenia stawia odważną tezę. Jak twierdzą jego autorzy, naukowcy z Georgetown University z Waszyngtonu, 6,6 miliona palaczy mogłoby przeżyć razem o 86,7 milionów lat dłużej, gdyby przepisami prawa zastąpić całkowicie produkty tytoniowe ich elektroniczną wersją.

Badanie opublikowane niedawno w magazynie Tobacco Control skoncentrowane jest na przewidywaniach różnych scenariuszy zmian, jakie mogą nastąpić, gdyby promowano e-papierosy jako zdrowsze dla konsumenta produkty nikotynowe. W ich najbardziej optymistycznych wyliczeniach, długość życia jednego z ok 6,6 milionów palaczy mogłaby wzrosnąć nawet o ponad 13 lat. Nawet te bardziej pesymistyczne scenariusze wskazują, iż wykorzystywanie e-papierosów w zastępstwie papierosów może skutkować zdecydowanym wydłużeniem życia – 1,6 milionów byłych palaczy mogłoby razem przeżyć aż 20,8 milionów lat.

Rzuć palenie - przejdź na e-papierosyPomysłodawca i główny autor badania, David Levy, profesor onkologii twierdzi, iż strategia skoncentrowana na promocji e-papierosów może stanowczo zmniejszyć palenie, które ma negatywne korzyści nie tylko dla palacza, ale także zdrowia publicznego. W parze wodnej powstającej w wyniku podgrzewania liquidu nie ma bowiem najbardziej toksycznych pierwiastków kancerogennych, które znaleźć można z kolei w dymie papierosowym.

Mimo tego, wapowanie oraz sprzedaż elektronicznych papierosów nadal nie jest regulowana przepisami państwowymi, zaś przedstawiciele organizacji rządowych zajmujących się zdrowiem publicznym twierdzą, iż nie udowodniono, iż e-papierosy mogą stanowić produkt ułatwiający rzucenie palenia.

Levy i jego zespół w swoich badaniach starał się wyliczyć, jakie konsekwencje może mieć przerzucenie się z tradycyjnych wyrobów tytniowych, na ich elektroniczne odpowiedniki. Gdyby tak się stało, procent osób palących papierosy może spaść nawet do 5 % (z obecnych 16%).

Niestety, choć badania te wydają się być ciekawą analizą ewentualnych korzyści związanych z przerzuceniem się z tradycyjnych papierosów na e-papierosy, wyniki innych badań wskazują, iż wapowanie wcale nie musi być zdrowe. Niedawno, w periodyku publikowanym przez American Heart Association przeczytać można było bowiem, iż wapowanie może powodować wzrost adrenaliny, który powoduje wzrost ryzyka zawału serca. Zatem jak w każdym wypadku tak i tutaj należy stosować umiar.