Serce w niebezpieczeństwie!

Substancje chemiczne stanowiące skład niektórych liquidów do elektronicznych papierosów okazały się być szczególnie groźne dla komórek tworzących mięśnie serca. Jak się więc okazuje, wapowanie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne – jakich aromatów należy więc unikać za wszelką cenę?

Badania aromatów do elektronicznych papierosów oraz tego, jak poszczególne zapachy mogą wpływać na stan zdrowia przeprowadzono niedawno na University of Louisville w stanie Kentucky. Autor badania, dr Matthew Nystoriak analizom poddał aż 15 różnych popularnych smaków.

Choć wiele substancji chemicznych, które znajdują się w płynach do elektronicznych papierosów to także składniki ogromnej ilości produktów spożywczych, nie muszą one być bezpieczne, kiedy trafią do płynów. To bowiem temperatura może poważnie zmieniać ich właściwości. Szczególnie mało wiemy na temat ich wpływu na układ krążenia oraz serce. Badacze z Louisville postanowili dokładnie to sprawdzić i odkryli coś, co nie może ucieszyć miłośników wapowania.

Rezultaty ich eksperymentów wskazują bowiem, iż wapowanie pewnych aromatów może zwiększać ryzyko chorób serca – szczególnie zagrażają one mięśniowi sercowemu, który wprawia układ krążenia w ruch poprzez regularne skurcze. Jak udało się stwierdzić, aromat cynamonowy może zapobiegać kurczeniu się kardiomiocytów tworzących mięsień aż przez 24 godziny od jego wchłonięcia, przez co serce bije wolniej. Z kolei zapachy cytrusowe oraz kwiatowe mogą spowodować przyspieszenie jego akcji.

Badania te potwierdzają, iż wapowanie nie musi być obojętne dla zdrowia. Korzystanie z elektronicznych papierosów może powodować poważne powikłania układu krążenia – w tym m.in. zawały serca. Kilka lat temu udało się także stwierdzić, iż aromat truskawkowy może być szczególnie toksyczny dla płuc, co oznacza, iż wapowanie ma także negatywne skutki dla układu oddechowego.