Pogrzeb e-papierosa – 20.10.2017, Katowice

W piątek, 20 października w Katowicach odbędzie się manifestacja przeciwników wprowadzenia akcyzy na płyny do elektronicznych papierosów. W wydarzeniu, określane przez organizatorów jako „Pogrzeb e-papierosa”, wezmą udział osoby niezadowolone z powodu licznych ograniczeń, na których cierpią miłośnicy elektronicznych papierosów.

To, że akcyza wzbudza wiele emocji – głównie tych negatywnych – nikogo nie powinno dziwić. Na pomyśle opodatkowania płynów do e-papierosów stracą niemal wszyscy. Po pierwsze, e-palacze, którzy już dziś muszą szykować się na wzrost cen produktów. Zakładając, iż akcyza wyniesie zapowiadane 50 gr za każdy mililitr liquidu, cena za jedną 10 ml butelkę może wzrosnąć o 5 złotych. Czyli nawet dwukrotnie! Podwyżek spodziewać muszą się także osoby decydujące się wyroby nowatorskie – cena za kilogram suszu do podgrzewania w specjalnych urządzeniach będzie zapewne wyższa o akcyzę, która wyniesie 141,29 zł. Stracą jednak także przedsiębiorcy, głównie mikro i małe przedsiębiorstwa, które będą zmuszone dostosować swoją produkcję do wymogów przepisów. A to może okazać się niewykonalne dla najmniejszych podmiotów – jak wyliczają specjaliści, akcyza może spowodować bankructwo nawet dwóch-trzecich firm.

Konsumenci elektronicznych papierosów zarzucają jednak rządowi przede wszystkim całkowity brak zainteresowania kwestiami zdrowia. Wielu z nich to bowiem byli palacze tradycyjnych wyrobów tytoniowych, którzy z troski o własne zdrowie zdecydowali się zamienić skrajnie szkodliwe papierosy na ich mniej niebezpieczne, elektroniczne wersje. Sporo emocji wzbudziło tłumaczenie Ministerstwa Finansów, które przyznało, iż bierze pod uwagę scenariusz, w którym zniechęceni nowym podatkiem e-palacze….wrócą do tradycyjnych papierosów.

W piątek w Katowicach można więc spodziewać się grupy osób mocno niezadowolonych. I trudno się będzie im dziwić. Ministerstwo Finansów licząc na 75 milionów zysków do budżetu może się przy tym mocno przeliczyć – tak jak przeliczyli się rządzący we Włoszech, którzy akcyzą niemal zabili tamtejszą branżę e-papierosów.

Wydarzenie „Pogrzeb e-papierosa” na Facebook’u znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/events/129347081151302/.