Petycja wapera na rzecz przyszłości e-papierosów

Jeśli chcesz mieć możliwość legalnego zakupu elektronicznych papierosów, liquidów i akcesoriów, jeśli chcesz kupować polskie produkty lub sprowadzane przez polskich importerów, podpisz się pod petycją na stronie www.petycjawapera.pl.

Do tej pory petycję poparło prawie 7000 osób, którzy chcą mieć dostęp do elektronicznych inhalatorów nikotyny. Pismo jest skierowane do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i jest odpowiedzią osób korzystających z urządzeń zwanych popularnie e-papierosami na proponowane zmiany w ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Podpisz się pod petycją wapera na www.petycjawapera.pl
Źrodło: http://www.petycjawapera.pl/petycja/

Przypomnijmy, iż Ministerstwo Zdrowia w ramach wprowadzania przepisów tzw. dyrektywy tytoniowej zamierza w nowelizacji polskiej ustawy dopisać rygorystyczne przepisy, które nie są obligatoryjne przy ratyfikacji unijnego prawa. Przede wszystkim nowe zapisy uderzają w branżę elektronicznych papierosów. Między innymi ma być zakazana sprzedaż tych produktów na odległość, czyli przez internet. Ponadto firmy będą musiały m.in. zgłaszać nowy produkt na pół roku przed wprowadzeniem go na rynek.

Takie i inne projektowane zmiany mogą mogą doprowadzić, że drobni przedsiębiorcy i małe firmy albo przejdą do szarej strefy lub za granicę, albo zostaną zlikwidowane. Na rynku utrzymają się tylko duże koncerny tytoniowe, które zmonopolizują branżę. Nowelizacja ustawy utrudni waperom dostęp do dobrych produktów wysokiej jakosci tworzonych w Polsce lub sprowadzanych przez fachowych importerów z Polski.

Argumentem szefa resortu zdrowia jest rzekoma szkodliwość elektronicznych papierosów. Tymczasem według cytowanych przez autorów badań, w tym także prowadzonych przez polskich naukowców, e-papierosy są jednogłośnie uznawane za wyroby dużo mniej szkodliwe od analogowych papierosów.

Aby podpisać petycję wystarczy wypełnić krótki formularz zawierający podstawowe dane i dobrowolne pole na komentarz. Te informacje oraz adresy IP zostaną przekazane Prezydentowi Andrzejowi Dudzie.