Liquid – źródło dobrego e-palenia

Czym są e-liquidy i z czego się składają? Czy można palić e-papierosy bez nikotyny? Czy liquidy wywołują raka? Jeśli macie pytania na temat płynów do e-papieorsów, to przeczytajcie koniecznie krótkie oprowadzenie po świecie „płynnego tytoniu”.

E-liquidy, liquidy lub płyny do elektronicznych papierosów to substancja stworzona specjalnie z przeznaczeniem do e-papierosów i nie może być wykorzystywana nigdzie indziej. Jej głównym składnikiem jest glikol propylenowy (lub/i gliceryna roślinna) oraz aromat bądź nikotyna. Jednak liquidy kryją w sobie o wiele więcej ciekawych składników.

Przepis na prosty e-liquid

Podstawowym składnikiem każdego liquidu jest glikol propylenowy lub gliceryna roślinna. Niekiedy dodaje się te dwie substancje razem. Dzięki swojej gęstości zapewniają, że płyn będzie kapał na grzałkę w odpowiedniej ilości. Poza tym w tych substancjach lepiej niż w wodzie rozpuszczają się inne potrzebne substancje. W końcu gęstość glikolu/gliceryny odpowiada za odpowiednio gęstą parę, którą się zaciągamy. Do glikolu dodaje się dawkę nikotyny w bezpiecznym stężeniu (maksymalnie 3.6%). Otrzymuje się ją z naturalnego absolutu tytoniowego, czyli ekstraktu z liści tytoniu. Nigdy do liquidów nie dodaje się syntetycznej nikotyny, bo jest niezdrowa, a przede wszystkim (zwłaszcza dla producentów) zbyt droga w produkcji. Co ciekawe, e-papierosy wcale nie muszą zawierać nikotyny, a liquidy bez tej substancji nie są wcale gorszej jakości. Ostatnim składnikiem, który dodaje się do płynów są różnego rodzaju aromaty. Są to substancje zapachowo-smakowe tworzone na bazie glikolu/gliceryny lub etanolu. To one nadają liquidom charakterystyczny smak tytoniu, kawy, wanilii, kawy, czekolady itd. To dzięki aromatom chmurzenie sprawia frajdę każdemu waperowi.

Dodatki, specyfiki i wzmacniacze

Oprócz tych powyższych podstawowych składników często dodawane są inne substancje. Najczęściej dolewa się odrobinę alkoholu etylowego, który ma za zadanie rozcieńczyć glikol czy glicerynę, by płyn szybciej spływał do atomizera. W alkoholu rozcieńcza się także niektóre aromaty. Dla wzmocnienia smaku do liquidy dodaje się maltol lub etylomaltol. Tę substancję można spotkać w liquidach typowo „tytoniowych”, gdyż podkreślają one ten smak. Na podkręcenie walorów smaków wpływa również kwas jabłkowy, który zmniejsza wartość pH płynu. Zakwaszenie niektórych aromatów wydobywa ich smak i zapach.

E-liquidy a zdrowie

Naukowcy zgodnie podkreślają, że palenie e-papierosów jest znacznie zdrowsze niż kurzenie tradycyjnych fajek. Dzieje się tak za sprawą liquidów, które parując nie emitują żadnych szkodliwych substancji smolistych (w dymie papierosowym jest ich ok. 5 tys.). Sama nikotyna również nie jest szkodliwa dla zdrowia, oczywiście pomijając właściwości uzależniające. Ani liquidy, ani samo chmurzenie nie jest rakotwórcze. Za nowotwory odpowiadają wyłącznie substancje smoliste zawarte w dymie tytoniowym. Nie przesadzajmy jednak z tym zdrowiem: niektórzy producenci oferują liquidy zawierające np. witaminy. Prawda jest taka, że jeśli rzezcywiście tam się znajdują, to podczas podgrzewania praktycznie tracą swoje zdrowotne właściwości.