E-papierosy pomagają rzucić “tradycyjne” palenie

Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia postanowiło zbadać, czy palenie e-papierosów pomaga w rzucaniu tradycyjnego palenia. Okazało się, że organizacja zdecydowała się na oficjalną rekomendację papierosów elektronicznych.

Badanie przeprowadzone w USA objęło 160 tysięcy osób używających papierosów elektronicznych. Naukowcy nie sprawdzali wprawdzie samego wpływu palenia na zdrowie wspomnianych osób (“wapowanie” nadal pozostaje kontrowersyjne), lecz przedmiotem ich zainteresowań był fakt, czy e-papierosy pomagają rzucić tradycyjne palenie.

Wyniki okazały się bardzo interesujące: elektroniczne odpowiedniki zwykłych “fajek” zwiększyły szanse na porzucenie nałogu aż o 65% – i to przynajmniej na okres 3 miesięcy. U badanych, którzy nie używali e-papierosów, wskaźnik ten wyniósł jedynie 40%. Nie bez znaczenia jest tutaj także kwestia popularyzacji “wapowania”. Jeśli porównamy badania z lat 2010-2011 oraz 2014-2015, okazuje się, że porzucanie nałogu było bardziej skuteczne w latach późniejszych – kiedy na rynku było już znacznie więcej papierosów elektronicznych.