E- papierosy – jak chronić się przed wybuchem baterii?

Media aż huczą od doniesień na temat tego, że e-papierosy mogą być niebezpieczne. Głośno jest o wypadku z Florydy, mężczyzny, któremu w ustach wybuchł papieros, po czym po licznych obrażeniach zmarł, a w domu wybuchł pożar.

Dbaj o akumulator

E-papieros sam w sobie nie jest niebezpieczny. Niebezpieczny może być akumulator, który napędza go do działania. W elektronicznych papierosach występują akumulatory litowo-jonowe, tj. Li-Ion. Takie same są używane w innym sprzęcie elektronicznym np. laptopach czy smartfonach. Tutaj też warto wspomnieć, że nie tylko e-papierosy mają złą sławę przez akumulator. Doskonale zapamiętać można było aferę z modelem telefonu Samsunga Galaxy Note 7, gdzie telefony przez baterię wybuchały, przez co model ten musiał zostać w pewnym momencie wycofany. Laptopy jednak o wiele rzadziej wybuchają, ponieważ są dobrze zabezpieczone. Zaś e-fajki, czy też smartfony często mają styczność z innymi przedmiotami, z racji tego, że wrzucamy je do kieszeni spodni, czy też do torebki tzw. luzem.

Przedmioty, które mają styczność z e-papierosem bądź smartfonem często przewodzą prąd. W związku z tym może dojść do zderzenia dwóch biegunów baterii, co doprowadzić może do zwarcia. Wówczas temperatura się zwiększa i następują reakcja chemiczna, z której robi się zapłon. Można to porównać do wybuchu małej bomby. Do takiej reakcji doszło również w przypadku mężczyzny z Florydy.

Należy dbać o elektroniczne papierosy oraz utrzymywać je w odpowiedniej higienie. Aby nie doszło do zwarcia, nie powinno się nosić elektronicznych papierosów luzem, gdzie mogą ocierać się o inne przedmioty, które przewodzą prąd. Najlepiej zaopatrzyć się w etui, w którym będziemy go trzymać. Jeśli nosimy zapasowe ogniwa, to powinniśmy zachować takie same środki ostrożności.