Dostępność e-papierosów dla nastolatków – powstaną nowe regulacje prawne?

E-papierosy, powstały po to, aby palacze mogli rzucić palenie. Niestety, ale te nowoczesne papierosy stały się wstępem do uzależnienia od nikotyny młodych ludzi. Są one w różnorodnych, atrakcyjnych kształtach, przez co przez młodzież mogą być uznawane za modne.

Papierosy elektroniczne już od paru lat wojują na rynku i powoli nabierają przewagi nad tradycyjnymi „fajkami”. Mają dużo zalet, ponieważ możemy je łatwo przenosić oraz nie są aż tak szkodliwe dla nas i dla otoczenia. W społeczeństwie, więc widnieje przekonanie, iż są one nieszkodliwe.

Sześciu naukowców, z różnych kontynentów, opublikowało w gazecie naukowej European Respiratory Journal, artykuł na temat tego, iż społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy z tego jak szkodliwe są e-papierosy. Uważają oni również, że są one za łatwo dostępne.

Niegdyś palenie było wręcz propagowane. Było po prostu modne. Lekarze nie zakazywali tego robić, ponieważ nie znano badań na temat ich szkodliwości. Na takim samym etapie są e-papierosy aktualnie. Tradycyjnych papierosów nie można już reklamować. Naukowcy walczą o podobne regulację względem e-papierosów. Uważają oni, że nazwy płynów do e-papierosów nakłaniają młodzież do palenia, nazwy takie jak „truskawka”, mogą mylnie wskazywać na to, iż jest nieszkodliwe.

Anglicy przeprowadzili badania, według, których co dziesiąty nastolatek w wieku 14-15 lat, który rok wcześniej spróbował e-papierosa, spróbował potem zwykłego papierosa.