Akcyza na e-papierosy. Rząd nie zamierza odpuścić

Według Wiesława Janczyka akcyza na e-papierosy zostanie nałożona w terminie. Wiceminister finansów podkreśla tym samym, jak ważna z punktu widzenia rządu jest powyższa ustawa. Państwu zależy bowiem na tym, by wpływy ze sprzedaży papierosów elektronicznych zasilały jego budżet, niż trafiały do kieszeni właścicieli tytoniowych koncernów.

Przepisy dotyczące akcyzy na e-papierosy mają zostać wcielone w życie od 1 stycznia 2018 roku. Polski rynek papierosów elektronicznych wart jest obecnie ok. 200 mln złotych, funkcjonuje też 115 zarejestrowanych podmiotów sprzedających płyny (liquidy, aromaty) do e-papierosów oraz 71 podmiotów sprzedających same urządzenia i akcesoria do elektronicznego palenia. Tylko w Polsce działa ponad 1000 sklepów branżowych, dających zatrudnienie kilku tysiącom osób.

Perspektywa wprowadzenia akcyzy na papierosy elektroniczne wzbudziła spore kontrowersje wśród zainteresowanych. Nic w tym dziwnego, bo podwyżka cen może spowodować spadek popytu na te produkty, które do tej pory sprzedawały się coraz lepiej. Niestety, wygląda na to, że rząd nie zamierza biernie obserwować, jak ten intratny biznes wypycha kieszenie tytoniowym koncernom.

Jak podkreśla wiceminister, wpływy z akcyzy na zwykłych papierosach wynoszą ok. 18 mld złotych rocznie. Nic dziwnego, że państwo nie chce pozbawiać się możliwości pomnożenia tej kwoty. Resort z pewnością nie zamierza więc – jak ujął to minister Janczyk – “gasić” rynku papierosów elektronicznych. W odpowiedzi na obawy ekspertów, jakoby szybkie wprowadzenie akcyzy mogło skutkować bankructwem polskich firm handlujących e-papierosami, odpowiada, że rząd zamierza wprowadzić wystarczające okresy przejściowe.

One thought on “Akcyza na e-papierosy. Rząd nie zamierza odpuścić

Comments are closed.