7 porad jak bezpiecznie używać e-papierosa?

Prasa, choć przede wszystkim ta brukowa, dość regularnie raczy nas historiami na temat wybuchających elektronicznych inhalatorów nikotyny. Przerażające opowieści o osobach cierpiących z powodu poważnych poparzeń, a także takie, które w wyniku eksplozji urządzenia traciły palce, powodują, iż zaufanie do e-papierosów może być poważnie nadwyrężone. Czy jednak e-papierosy naprawdę tak bardzo zagrażają użytkownikom i jeśli już – to jakie?

E-papierosy, choć oczywiście nie tylko, podzielić można na takie, które posiadają moduły regulowane oraz takie, które które są mechaniczne. Nie wdając się w szczegóły, podstawowa różnica między nimi z punktu widzenia użytkowania, związana jest przede wszystkim z bezpieczeństwem sprzętu. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej przyjazne e-palaczom, nie wymagają bowiem znajomości fizyki oraz mechaniki, aby sprawnie i bezproblemowo je użytkować.

Aby jednak mieć pewność, iż tego typu sprzęt wykorzystywany jest odpowiedzialnie, czyli w sposób ograniczający jakiekolwiek szanse na poważne uszkodzenia, należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Oto te najistotniejsze:

  1. Nie kupuj najtańszego sprzętu od nieznanego producenta. Kup inhalator w sklepie o dobrej opinii, a nie takim, który sprzedaje swoje urządzenia za grosze.
  2. Wybierz urządzenie o dobrej baterii.
  3. Wyłączaj urządzenie i zabezpieczaj je, kiedy je nosisz przy sobie. Przypadki eksplozji elektronicznych papierosów to w zdecydowanej większości sytuacje, w których zawiniło niedbalstwo użytkownika, a nie błąd fabryczny.
  4. Nie noś luźno baterii. Te w kontakcie z metalowymi obiektami, takimi jak klucze czy monety mogą spowodować spięcie. Zainwestuj w plastikowy futerał na baterie, który znacznie zmniejszy ryzyko użytkowania.
  5. Nie pozostawiaj e-papierosa na słońcu lub w bezpośrednim kontakcie ze źródłem ogrzewania. Może to powodować przegrzanie baterii i jej eksplozję.
  6. Regularnie sprawdzaj baterię i jej warstwę ochronną – jeśli zobaczysz jakieś zniszczenia, wymień ją.
  7. Staraj się nie upuszczać e-papierosa. Każdy jej upadek może bowiem powodować uszkodzenie baterii. Kiedy jednak urządzenie spadnie, dobrze sprawdź jego moduły i baterie, czy któraś z części nie została uszkodzona.